Çocukların müziğe başlaması için en uygun müzik aleti hangisidir?

Enstrüman eğitimi çocuğun müzikal gelişimi için çok önemli bir temel noktadır çünkü çocuğun gelişimine katkısı çok fazladır. Peki çocuklar için müzik eğitimine başmak için en uygun yaş nedir, çocuklar için müziğe başlangıç enstrümanı hangisi olmalıdır? Çocuk müziğe hangi müzik aletiyle başlamalıdır? Bu konuda kararsızlığa düşmüş anne babalar için çok açıklayıcı olacak bu blog yazımızda, çocukların müziğe başlaması hakkında tüm detayları bulabileceksiniz.

ÇOCUKLARIN FİZİKSEL YAPISINA EN UYGUN ÇALGI NEDİR?

Çocuklar için en uygun müzik aleti, çocuğun ilgi alanlarına, yeteneklerine ve yaşına göre değişebilir. Erken yaşta çalgı eğitimine başlamanın faydaları yanında göz önünde bulundurulması gereken bazı önemli noktalar vardır. Bunlardan birincisi çocuğun fiziksel gelişimidir. 3-8 yaş arası çocukların fiziksel yapısı istisnai durumlar dışında gitar, keman, çello, bateri gibi çalgıların tam boylarını çalmaya uygun olmadıkları açıktır. Fiziksel gelişimi devam eden çocuklar için tam boy çalgılar genellikle çok büyük kalacaktır. Bu yüzden piyano, çocukların fiziksel yapısı ve kapasitelerine uygun geniş repertuarı nedeniyle en uygun çalgı olarak öne çıkmaktadır.

Piyano dışında keman gibi yaylı çalgıların da çocuklar için uygun boyutta olanlarını üretilmiş halleriyle satın almak da özel olarak ürettirmek de mümkündür.

NEFESLİ ÇALGILAR VE AKCİĞER GELİŞİMİ İLİŞKİSİ

Akciğer gelişiminin daha geç tamamlanması sebebiyle bu yaş çocuklarının flüt, klarnet gibi nefesli çalgılara başlatılması tavsiye edilmemektedir. Genellikle bu yaşlarda piyano veya kemanla başlayan çalgı eğitiminde daha sonra başka çalgılara geçilebilir. Öte yandan çocuğun dikkat süresi, seçilen program ve en önemlisi müziğe karşı ilgisi büyük önem taşır.

MÜZİK EĞİTİMİNDE ÇOCUKLARINIZIN KAPASİTESİNİ AŞIRI BİR ŞEKİLDE ZORLAMAYIN

Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise çocukların kas ve beyin gelişimlerinin devam ettiğini göz önünde bulundurarak kapasitelerinin üstündeki zorlukta ve dikkat sürelerini aşan egzersizlerden kaçınılması gerektiği. Sonuç olarak erken yaşlardaki çalgı eğitimi mutlaka pedagojik formasyona sahip, deneyimli ve yetkin eğitimciler tarafından verilmeli. Aksi halde yarardan çok zarar sağlayacağı kesin.

ÇOCUKLAR İÇİN MÜZİK EĞİTİMİNDE MOTİVASYON NEDEN GEREKLİDİR? MÜZİKLİ ŞEYLER NEDEN MOTİVASYON ARTIRIR?

Müzik eğitimi, çocukların motor becerilerini, işitsel algılarını, bilişsel gelişimlerini ve sosyal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Ancak müzik eğitiminin etkili olabilmesi için çocukların motivasyonlu olmaları gerekir. Çocukların müzik eğitimine olan motivasyonunu artırmanın çeşitli yolları vardır. Bu yollardan bir tanesi de çocukları, müzikle ya da sevdikleri enstrümanla özdeşleşmiş müzikal hediyeler, notalı objeler vb müzikli şeylerle ödüllendirmektir. Bu objeler, müzik dersleri dışında, çocuğun gündelik hayatına da müziği taşımanın en güzel, en kolay ve en etkili yollarından birisidir.

İşte farklı yaş gruplarına göre müzik eğitimi alan çocukların eğitim motivasyonunu yükseltecek müzikli şeylerden bazıları:

Müzik Aletleri ve Notalı Sticker Seti

Telefon, Bilgisayar, tablet ya da kitap... Uygun yaştaki çocuklarınızın gündelik hayatına temas eden her noktada kullanabileceğiniz bu Müzik Aletleri ve Notalı Sticker Setine sahip olun, çocuklarınızın müzikal farkındalık geliştirmesine yardımcı olun.

Müzik Aletleri ve Notalı Sticker Setini SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Kız çocukları için Müzikli Renkli Lastik Saç Tokası

Hepsi notalı, rengarenk bu tokalara hem çocuklarınız hem de okuldaki, sınıfındaki tüm arkadaşları BA-YI-LA-CAK !

Kız çocukları için Müzikli Renkli Lastik Saç Tokası SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Dizek Kurşun Kalem - Sol Anahtarı Silgi Seti

Üzerinde siyah dizek ve notalar bulunan beyaz kurşun kalemler, beyaz ve siyah sol anahtarı silgilerle birleşti. Bu sette, çocuklarınızın çantasında, kıyafetlerinde, yakasında taşıyabileceği sol anahtarı buton rozetlerimizden de var ve bu halleriyle çocukların tüm günü notalarla dolu olarak geçecek.

Dizek Kurşun Kalem - Sol Anahtarı Silgi Setini SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Nota Başlıklı Kurşun Kalem

her bir kurşun kalemin üzerinde farklı bir nota... Bu kalemler tam sizin istediğiniz gibi; yaş farkı gözetmeksizin herkesin bayıldığı bu kalemler de çocuklarınızın günlük motivasyonunu sağlayacak nitelikte

Nota Başlıklı Kurşun Kalemlerden SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Ütü ile yapışan Altın Rengi Pullu Sol Anahtarı Arma Patch Yama

Altın Rengi Pullarıyla Sol Anahtarı Arma Patch Yama sayesinde artık çocuklarınız için sol anahtarlı ürünlerinizi kendiniz üretebilecek, çocukların gündelik hayatına müzikli bir parça ekleyebileceksiniz.

Müzikli, Notalı Arma yamalardan SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

HANGİ ENSTRÜMAN NEDEN SEÇİLMELİ?

Genel olarak bakıldığında ise çocuklar için en uygun müzik aletleri şunlardır:

Piyano: Piyano, öğrenmesi kolay ve çok yönlü bir enstrümandır. Çocuklara temel müzik teorisi ve notaları öğretmek için idealdir.

Gitar: Gitar, popüler ve eğlenceli bir enstrümandır. Çocuklar, gitar çalarak kendi şarkılarını çalmayı öğrenebilirler.

Keman: Keman, klasik müzik için en popüler enstrümandır. Çocuklar, keman çalarak müzikal yeteneklerini geliştirebilirler.

Vurmalı çalgılarVurmalı çalgılar, ritm duygusunu geliştirmek için idealdir. Çocuklar, vurmalı çalgılar çalarak müziğin eğlenceli yönünü keşfedebilirler. Çocukların müziğe başlaması için en uygun yaş aralığı 4-8 yaş arasıdır. Bu yaş aralığındaki çocuklar, müzik aleti çalmayı öğrenmeye açıktır ve hızlı bir şekilde öğrenebilirler.

ÇOCUKLAR İÇİN ENSTRÜMAN SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMEK GEREKİR?

Çocuğunuza müzik aleti seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

Çocuğunuzun ilgi alanlarına uygun bir enstrüman seçin. Çocuğunuz, ilgi duyduğu bir enstrüman çalmayı daha fazla isteyecek ve daha başarılı olacaktır.

Çocuğunuzun yaşına uygun bir enstrüman seçin. Çocuğunuzun küçük parmaklarına uygun bir enstrüman seçmek, öğrenme sürecini kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuzun yeteneklerini göz önünde bulundurun. Bazı çocuklar, belirli enstrümanları çalmayı diğerlerine göre daha kolay öğrenir. Çocuğunuzun yeteneklerini göz önünde bulundurarak bir enstrüman seçmek, öğrenme sürecini daha verimli hale getirecektir.

Çocuğunuzun müziğe başlaması için onu teşvik edin. Çocuğunuzun müzik aleti çalmaktan keyif alması için ona destek olun. Ona düzenli olarak pratik yapması için fırsatlar yaratın ve onu başarılarından dolayı takdir edin.

ÇOCUKLARIN MÜZİĞE BAŞLAMASININ FAYDALARI

Çocukların müziğe başlaması için birçok fayda vardır. Müzik eğitimi, çocukların aşağıdaki becerilerini geliştirmeye yardımcı olur:

El-göz koordinasyonu

Ritm duygusu

Dikkat ve odaklanma

Kreatif düşünme

Problem çözme

Sosyal beceriler

Çocuğunuza müzik aleti çalmayı öğretmek, onun hem müzikal hem de kişisel gelişimine katkıda bulunacaktır.

Bu yazıyla bağlantılı şu blog içeriğimizi de okuyabilirsiniz:


Müzik eğitimi alan çocuklara neden notalı müzikli hediyeler almak gerekir?


Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.